Αρχική » ΑΡΧΙΚΗ » ΡΟΜΠΙ ΡΕΖΕΝΜΠΡΙΝΚ ΕΝΑ ΠΛΑΣΕ ΣΤΟ ΔΟΚΑΡΙ ΠΟΥ ΘΑ ΑΛΛΑΖΕ ΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ

ΡΟΜΠΙ ΡΕΖΕΝΜΠΡΙΝΚ ΕΝΑ ΠΛΑΣΕ ΣΤΟ ΔΟΚΑΡΙ ΠΟΥ ΘΑ ΑΛΛΑΖΕ ΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ

Αρχείο

Kατηγορίες

6 -9 -2014 014Ο Ρόμπι Ρεζενμπρινκ σκοράρει με πέναλτι κατά του Ιράν στο Μουντιάλ της Αργεντινής το 1978. Ο Ρέζενμπρινκ και όχι άδικα, σ΄αυτό το Μουντιάλ είχε θεωρηθεί ο διάδοχος του μεγάλου Κρόιφ. Σημειώνοντας 5 γκολ οδήγησε την Ολλανδία στον τελικό. Ίσως μία άλλη φορά να γράψω την ιστορία του, μιας και στα 70ς μαζί με τον Κρόιφ, ήταν τα ποδοσφαιρικά μου είδωλα. Μία ιστορία, που φυσικά είναι γεμάτη με χρυσές σελίδες. Στο συγκεκριμένο σχόλιο, απλώς θέλω να αναφέρω για ένα πλασέ(δυστυχώς δεν κατάφερα να το ανεβάσω σε βίντεο) του Ρόμπι, που για λίγα εκατοστά θα άλλαζε την ποδοσφαιρική ιστορία όσο κανένα άλλο. Ήταν το τελευταίο λεπτό του τελικού το 1978, μεταξύ Αργεντινής – Ολλανδίας, το σκορ στο 1-1, σε ένα παιχνίδι που θύμιζε «ροντέο» και δεν ήταν στα μέτρα του Ρόμπι, ξεφεύγει από τα ασφυκτικά μαρκαρίσματα και πλασάρει τον Φιλιόλ, η μπάλα χτυπάει στο εσωτερικό
μέρος του δοκαριού και βασανιστικά κυλάει στη γραμμή αλλά δεν καταλήγει γκολ. Τι θα άλλαζε όμως αν κατέληγε γκολ? 1ον)Η παγκόσμια πρωταθλήτρια, αφού το ματς πήγε παράταση με νικητή την Αργεντινή. 2ον)Τον πρώτο σκόρερ του Μουντιάλ αφού θα είχε 6 γκολ ο Ρέζενμπρινκ και 5 ο Κέμπες, που σκόραρε στην παράταση και έφτασε τα έξι. 3ον) Τον κορυφαίο παίκτη του Μουντιάλ που θα ήταν ο Ρομπι και όχι ο Κέμπες, 4ον)Τον νικητή της Χρυσής μπάλας, ο Ρέζενμπρινκ ήταν δεύτερος πίσω από τον Κήγκαν. 5ον)Θα απομυθοποιούσε εν μέρη τον Κρόιφ, αφού η Ολλανδία θα κατακτούσε το Μουντιάλ με αυτόν απόντα. Τέλος 6ον)Ο Ρέζενμπριγκ θα είχε τη θέση μύθου(κάτι που το αξίζει) στην ιστορία του ποδοσφαίρου, ΚΩΣΤΑΣ ΣΑΒΒΙΔΗΣ.