Αρχική » ΑΡΧΙΚΗ » 11 – 7 – 1982 ΙΤΑΛΙΑ(ITALY) – Δ. ΓΕΡΜΑΝΙΑ(WEST GERMANY) 3 – 1

11 – 7 – 1982 ΙΤΑΛΙΑ(ITALY) – Δ. ΓΕΡΜΑΝΙΑ(WEST GERMANY) 3 – 1

Αρχείο

Kατηγορίες

Στις 11 Ιουλίου 1982 έγινε στην Μαδρίτη, ο τελικός του 11ου ΜΟΥΝΤΙΑΛ. Αντίπαλοι, η ΙΤΑΛΙΑ με την Δ. ΓΕΡΜΑΝΙΑ. Νικητής η ΙΤΑΛΙΑ με 3-1. Η ΙΤΑΛΙΑ29 7 2014 043 μπήκε στο ματς σαν το μεγάλο φαβορί, κάτι που επαληθεύτηκε και με την λήξη του τελικού. Στο α΄ημίχρονο, «έχασε» τον ΓΚΡΑΤΣΙΑΝΙ στο 7΄με τραυματισμό και πέναλτι με τον ΚΑΜΠΡΙΝΙ στο 24΄, κάτι που δεν την επηρέασε. Στο β΄ημίχρονο μπήκε επιθετικά και στο 57΄ ο μεγάλος ΠΑΟΛΟ ΡΟΣΙ13-3-2015 078άνοιξε το σκορ.13-3-2015 080Η συνέχεια ήταν ένας «περίπατος», ο ΤΑΡΝΤΕΛΙ στο 68΄ το 2-0, με τον πανηγυρισμό που έμεινε στην ιστορία και ο ΑΛΤΟΜΠΕΛΙ στο 81΄ έβαλε το κερασάκι στην «τούρτα». Ο ΜΠΡΑΙΤΝΕΡ στο 83΄, απλώς μείωσε σε 3-1. Ο ΜΠΡΟΥΝΟ ΚΟΝΤΙ,15-5-2015 016ήταν ο παίκτης αποκάλυψη της ΣΚΟΥΑΝΤΡΑ ΑΤΖΟΥΡΑ. 13-7-2014 053Οι συνθέσεις, ΙΤΑΛΙΑ, ΤΖΟΦ, ΤΖΕΝΤΙΛΕ, ΚΑΜΠΡΙΝΙ, ΜΠΕΡΓΚΟΜΙ, ΚΟΛΟΒΑΤΙ, ΣΙΡΕΑ, ΚΟΝΤΙ, ΤΑΡΝΤΕΛΙ, ΡΟΣΙ, ΟΡΙΑΛΙ, ΓΚΡΑΤΣΙΑΝΙ(7΄ ΑΛΤΟΜΠΕΛΙ – 89΄ΚΑΟΥΖΙΟ). Δ. ΓΕΡΜΑΝΙΑ, ΣΟΥΜΑΧΕΡ, ΚΑΛΤΣ, ΜΠΡΙΓΚΕΛ, ΣΤΙΛΙΚΕ, Κ.Χ. ΦΕΣΤΕΡ, ΜΠ. ΦΕΣΤΕΡ, ΛΙΤΜΠΑΡΣΚΙ, ΝΤΡΕΜΛΕΡ(61΄ΧΡΟΥΜΠΕΣ), ΦΙΣΕΡ, ΜΠΡΑΙΤΝΕΡ, ΡΟΥΜΕΝΙΓΚΕ(69΄ ΧΑΝΣΙ ΜΥΛΛΕΡ). Στους πάγκους, ΕΝΤΖΟ ΜΠΕΑΡΤΟΖ και ΓΙΟΥΠ ΝΤΕΡΒΑΛ. Διαιτητής ο ΚΟΕΛΛΙΟ από την ΒΡΑΖΙΛΙΑ. ΚΩΣΤΑΣ ΣΑΒΒΙΔΗΣ.