Αρχική » ΑΡΧΙΚΗ » ΤΟ ΓΚΟΛ «ΦΑΝΤΑΣΜΑ» ΤΟΥ ΧΑΡΣΤ ΤΟ 1966

ΤΟ ΓΚΟΛ «ΦΑΝΤΑΣΜΑ» ΤΟΥ ΧΑΡΣΤ ΤΟ 1966

Πρόσφατα άρθρα

Αρχείο

Kατηγορίες

Στις 30 Ιουλίου 1966 το ΓΟΥΕΜΠΛΕΙ, φιλοξενούσε τον τελικό του  παγκοσμίου κυπέλλου, μεταξύ ΑΓΓΛΙΑΣ – Δ. ΓΕΡΜΑΝΙΑΣ. Το ματς στην κανονική διάρκεια, έληξε 2 – 2. Μοιραία το ματς, οδηγήθηκε στην παράταση. Στο 101΄λεπτό, ο Τ. ΧΑΡΣΤ, δέχεται πάσα μέσα στην περιοχή, από τον ΜΠΟΛ, σουτάρει, ο ΤΙΛΚΟΦΣΚΙ δεν μπορεί να αποκρούσει, η μπάλλα χτυπάει στο οριζόντιο δοκάρι και «σκάει «, κάπου μεταξύ γραμμής και εστίας. Αν και το πιθανότερο είναι, η μπάλλα να μην πέρασε την γραμμή, ο Ελβετός  διαιτητής  ΝΤΙΝΣΤ, μετά υπόδειξη του Σοβιετικού ΜΠΑΧΡΑΜΟΦ, που ήταν ο επόπτης που έλεγχε την περιοχή, δείχνει σέντρα. Εχουν περάσει 49 χρόνια και η συζήτηση για το αν η μπάλλα πέρασε την γραμμή,29 7 2014 041 κρατάει ακόμη. Το γκολ ονομάστηκε «γκολ φάντασμα».  Η ΑΓΓΛΟΙ όμως πήραν, τον μοναδικό τίτλο της ιστορίας τους. Ο τελικός έληξε 4 – 2, με γκολ πάλι του ΧΑΡΣΤ, σε αντεπίθεση στο 120΄,  ενώ οι παίκτες της Δ. ΓΕΡΜΑΝΙΑΣ, βγήκαν στην επίθεση για την ισοφάριση. ΚΩΣΤΑΣ ΣΑΒΒΙΔΗΣ.