Αρχική » ΑΡΧΙΚΗ » ΤΟ ΓΚΟΛ «ΦΑΝΤΑΣΜΑ» ΤΟΥ ΧΑΡΣΤ ΤΟ 1966

ΤΟ ΓΚΟΛ «ΦΑΝΤΑΣΜΑ» ΤΟΥ ΧΑΡΣΤ ΤΟ 1966

Αρχείο

Kατηγορίες

Στις 30 Ιουλίου 1966 το ΓΟΥΕΜΠΛΕΙ, φιλοξενούσε τον τελικό του  παγκοσμίου κυπέλλου, μεταξύ ΑΓΓΛΙΑΣ – Δ. ΓΕΡΜΑΝΙΑΣ. Το ματς στην κανονική διάρκεια, έληξε 2 – 2. Μοιραία το ματς, οδηγήθηκε στην παράταση. Στο 101΄λεπτό, ο Τ. ΧΑΡΣΤ, δέχεται πάσα μέσα στην περιοχή, από τον ΜΠΟΛ, σουτάρει, ο ΤΙΛΚΟΦΣΚΙ δεν μπορεί να αποκρούσει, η μπάλλα χτυπάει στο οριζόντιο δοκάρι και «σκάει «, κάπου μεταξύ γραμμής και εστίας. Αν και το πιθανότερο είναι, η μπάλλα να μην πέρασε την γραμμή, ο Ελβετός  διαιτητής  ΝΤΙΝΣΤ, μετά υπόδειξη του Σοβιετικού ΜΠΑΧΡΑΜΟΦ, που ήταν ο επόπτης που έλεγχε την περιοχή, δείχνει σέντρα. Εχουν περάσει 49 χρόνια και η συζήτηση για το αν η μπάλλα πέρασε την γραμμή,29 7 2014 041 κρατάει ακόμη. Το γκολ ονομάστηκε «γκολ φάντασμα».  Η ΑΓΓΛΟΙ όμως πήραν, τον μοναδικό τίτλο της ιστορίας τους. Ο τελικός έληξε 4 – 2, με γκολ πάλι του ΧΑΡΣΤ, σε αντεπίθεση στο 120΄,  ενώ οι παίκτες της Δ. ΓΕΡΜΑΝΙΑΣ, βγήκαν στην επίθεση για την ισοφάριση. ΚΩΣΤΑΣ ΣΑΒΒΙΔΗΣ.