ΓΙΟΥΒΕΝΤΟΥΣ(JUVENTUS) 1982 – 83

Αρχείο

Kατηγορίες

ΓΙΟΥΒΕΝΤΟΥΣ(JUVENTUS) 1982 - 83

Πάνω αριστερά, ΤΖΟΦ, ΜΠΡΙΟ, ΜΠΕΤΕΓΚΑ, ΣΙΡΕΑ, ΠΛΑΤΙΝΙ, ΤΣΕΝΤΙΛΕ. Κάτω αριστερά, ΚΑΜΠΡΙΝΙ, ΜΠΟΝΙΕΚ, ΡΟΣΙ, ΤΑΡΝΤΕΛΙ, ΦΟΥΡΙΝΙΟ. Η πληρέστερη ΓΙΟΥΒΕ όλων των εποχών,πού όμως αυτό, δεν κεφαλαιοποιήθηκε σε τίτλους(σύμφωνα με την αξία του ρόστερ). Την περίοδο αυτή ο μόνος τίτλος που κατέκτησε ήταν το κύπελλο Ιταλίας. Το πρωτάθλημα το έχασε, από την ΡΟΜΑ του ΦΑΛΚΑΟ. Στο κύπελλο ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΡΙΩΝ, ενώ ήταν το απόλυτο φαβορί, έχασε στον τελικό της ΑΘΗΝΑΣ, από το ΑΜΒΟΥΡΓΟ με 1 – 0(ΜΑΓΚΑΤ στο 10΄). Στον τελικό έπαιξαν ΤΖΟΦ, ΤΖΕΝΤΙΛΕ, ΣΙΡΕΑ, ΜΠΡΙΟ, ΚΑΜΠΡΙΝΙ, ΜΠΟΝΙΝΙ, ΤΑΡΝΤΕΛΙ, ΠΛΑΤΙΝΙ, ΜΠΟΝΙΕΚ, ΡΟΣΙ(56΄ΜΑΡΟΚΙΝΟ), ΜΠΕΤΕΓΚΑ. Προπονητή είχε τον ΤΖΙΟΒΑΝΙ ΤΡΑΠΑΤΟΝΙ. Για να κατανοήσουμαι την αξία του ρόστερ, αρκεί να αναφέρουμε ότι αποτελούνταν, από έξι παγκόσμιους πρωταθλητές( ΤΖΟΦ, ΤΖΕΝΤΙΛΕ, ΣΙΡΕΑ, ΚΑΜΠΡΙΝΙ, ΤΑΡΝΤΕΛΙ, ΡΟΣΙ), συν ΠΛΑΤΙΝΙ, ΜΠΕΤΕΓΚΑ, ΜΠΟΝΙΕΚ. Η χρονιά αυτή, ήταν η τελευταία στην ενεργό δράση του ΝΤΙΝΟ ΤΖΟΦ.